Warsztaty w EduLab

2017.03.02

28 lutego 2017 uczniowie uczestniczący w zajęciach koła „Programuje i ja” rozpoczęli wyjazdy na cykl zajęć do Poznańskiego Laboratorium Szkoły Przyszłości.

Odwiedzone przez nas miejsce, to nowatorska przestrzeń edukacyjna pozwalająca nie tylko na udział w angażujących, wymagających eksperymentowania, poszukiwania i odkrywania przygodach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży wspieranych najnowocześniejszymi technologiami takimi jak zaawansowane systemy projekcji, Internet  Rzeczy, rzeczywistość rozszerzona, gry edukacyjne czy programowalne roboty. To także miejsce zaawansowanych badań naukowych związanych m.in. z e-Umiejętnościami i pracą grupową.

Podczas pierwszego wyjazdu dzieci brały udział w zajęciach, które składały się z dwóch części.

W pierwszej części odbyły się zajęcia z grą edukacyjną „Scootie Go!”

Dzieci przeniosły się do roku 2030. Pojazd Scottiego ulega awarii i przymusowo ląduje na naszej planecie. Nasi uczniowie pomagali Scottiemu zdobyć części zamienne do pojazdu. Robiły to programując jego ruchy. Stawali  się ekspertami w projektowaniu algorytmów i poznawaniu podstawy programowania.

Scootie Go! to innowacyjne połączenie multimedialnej aplikacji edukacyjnej na urządzenia mobilne i realnych klocków do sterowania bohaterem. Kinestetyczny aspekt zabawy pozwala na przełamywanie barier związanych z poznawaniem abstrakcyjnych pojęć i sprzyja pracy w grupie. Starannie zaprojektowane środowisko gry stopniowo wprowadza użytkowników w świat programowania i rozwija intuicję algorytmiczną.

Druga część obejmowała zajęcia z klockami LEGO WEDO

Zestaw konstrukcyjny WeDo pozwala uczniom na budowę i programowanie prostych modeli LEGO, które są podłączone do komputera.
Do budowy konstrukcji WeDo używa się przede wszystkim standardowych klocków LEGO.W specjalnym graficznym środowisku programowania, - ten sam, co w LEGO można bezpośrednio sterować silnikami lub programować proste reakcje na pobudzenia czujników.

LEGO WeDo daje możliwość wprowadzania pasjonujących projektów naukowych  dzięki połączeniu przystępnego oprogramowania i przemyślanych elementów, co pozwoli uczniom przeżyć emocje związane z dokonywaniem odkryć naukowych w różnorodnych dziedzinach wiedzy.

Zajęcia dzieciom bardzo się podobały i już z niecierpliwością czekają na następny wyjazd.

Opiekunki koła:

Alicja Raś