Dzień Wiosny w Kornelówce

2017.03.22

21 marca uczniowie klas IV-VI z uśmiechem i pieśnią na ustach pożegnali zimę. Tradycyjnie pierwszy dzień wiosny był też dniem lingwistycznym. Apel z tej okazji został przygotowany przez: panią Lucynę Kurasz, panią Marię Pospieszną i panią Katarzynę Trojanek oraz uczniów klas czwartych i piątych.

Widzowie mogli zapoznać się z tradycjami obchodów powitania wiosny w różnych krajach europejskich – dowiedzieliśmy się, jak witają wiosnę mieszkańcy Bułgarii, Niemczech, Szwajcarii oraz Rosji i Białorusi. Krótkie prezentacje przeplatane były scenkami i piosenkami w językach angielskim i niemieckim.

Najbardziej kolorowa część apelu to jego zakończenie. Przedstawiciele klas, ubiegający się o tytuł Miss i Mistera Wiosny, prezentowali się w oryginalnych, samodzielnie przygotowanych strojach, a jury po burzliwych naradach wytypowało zwycięzców. Miss Wiosny 2017 została Nikola Dobierska z klasy VI b, a Misterem Wiosny 2017 został Benjamin Rusinek – uczeń klasy V c.

Zwyczaje witania wiosny w różnych krajach

Powitanie wiosny w Polsce

Najbardziej znany w Polsce wiosenny zwyczaj to topienie Marzanny. Słomiana kukła wrzucana jest do rzek lub jezior i symbolizuje odchodzącą zimę. Odbywa się to 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Topienie marzanny praktykowane jest również na Słowacji.

Bułgaria

W Polsce nie lubimy Marzanny, za to w Bułgarii nie znoszą baby Marty. Ta złośliwa babcia za wszelką cenę chce opóźnić odejście zimy. Jak udobruchać babę Martę? Wystarczy zrobić biało-czerwone gałgany z wełny, które zwane są martiniczkami i  1 marca obdarowywać się tymi małymi prezentami w postaci pomponów, bransoletek, wisiorków. Otrzymane od bliskiej osoby martiniczki nosić trzeba aż do chwili, w której ujrzy się bociana lub jaskółkę. Wtedy taki pompon lub bransoletkę można porzucić pod usytuowanym nad wodą kamieniem.

Jak nadejście wiosny celebrują Niemcy?

W małej miejscowości, położonej w niemieckim historycznym regionie Pfalz, co roku odbywa się tradycyjny festyn na cześć rozbudzającej się natury. Impreza ta znana jest w całych Niemczech jako Mandelblutenfest (święto zakwitnięcia migdałów). To święto odbywa się w miejscowości słynącej z licznych winnic oraz z migdałów, kiwi, fig, owoców cytrusowych, które rosną tam dzięki łagodnemu klimatowi (0 stopni w zimie, 20 stopni latem). Tysiące turystów przyciągają rozkwitające w marcu drzewa migdałowe, które ciągną się wzdłuż dróg i tworzą na wiosnę morze z biało-czerwonych kwiatów. Na uczestników imprezy czekają stoiska z upominkami, regionalnymi przysmakami i winem z miejscowych winnic. Punktem kulminacyjnym jest wybór królowej (Mandelblutenkonigin).

Powitanie wiosny w Szwajcarii

W największym szwajcarskim mieście – Zurychu – imprezy towarzyszące pożegnaniu zimy sięgają tradycji średniowiecza. W Zurychu co roku w trzeci poniedziałek kwietnia (o ile nie koliduje to z Wielkim Tygodniem) odbywa się Zuryski Festiwal Wiosenny. W festiwalowy poniedziałek urzędy, banki, sklepy, a nawet lokale gastronomiczne zamykane są o godzinie 13.00. Przemarsz przedstawicieli różnych zawodów w pięknych historycznych strojach z epoki rozpoczyna się od godziny 14.30. W pochodzie bierze udział ponad 7 tysięcy uczestników, a obserwuje go „całe miasto”, gra kilkadziesiąt orkiestr również w zabytkowych strojach. Punktualnie o 18.00 zawsze jakaś ważna osobistość podpala stos o wysokości 14 metrów, na szczycie którego umieszczony jest bałwan – uszyty z białego płótna i wypełniony materiałami łatwopalnymi z „bombą” na głowie. Gdy po kilkunastu minutach sięga do niej ogień, zamienia się ona w strzelające fajerwerki. Dookoła płonącego stosu honorowe rundy odbywają uczestnicy pochodu – przede wszystkim konnica w historycznych strojach różnych armii. Spalenie się stosu trwa około godziny. Później tłum rozchodzi się do ponownie otwartych barów, kawiarni, restauracji. Zuryskie Powitanie Wiosny jest jedną z wyjątkowo barwnych i godnych polecenia tego rodzaju imprez w Europie.

Rosja i Białoruś

U naszych wschodnich sąsiadów – na terenie obecnej Rosji, Białorusi oraz Ukrainy jeszcze w dawnych czasach obchodzone było tygodniowe święto zwane Maslenica. W czasie tego radosnego tygodnia odbywają się wesołe zabawy, tańce, tańce w korowodzie wokół ogniska. Nieodzownym elementem świętowania jest jedzenie blin, które symbolizują słońce i wiosnę.