2. Międzyszkolny Przegląd Teatralny

2018.04.22

„Było nam, było nam idealnie…!”

20 kwietnia w sali Kinoteatru „Gwiazda” odbył się II Międzyszkolny Przegląd Teatralny „Wronieckie Kalosze”. Patronat nad przeglądem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Wronki, pan Mirosław Wieczór oraz Prezes Fundacji „Amicis”, pani Małgorzata Rutkowska. Upominki dla uczestników przeglądu zostały zakupione dzięki wsparciu i szczodrości: Burmistrza Miasta i Gminy Wronki, Prezes Fundacji „Amicis”, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz dzięki kiermaszom zorganizowanym na terenie Szkoły przez panie: Jolantę Gębarę, Natalię Antoszewską i Izabelę Świniarską. Mieliśmy szansę spotkać się w sali Kinoteatru „Gwiazda” dzięki uprzejmości: dyrektora Wronieckiego Ośrodka Kultury – pana Michała Poniewskiego oraz Kierownik Kinoteatru „Gwiazda” – pani Ilony Fudali. Podczas przeglądu wspierał nas także pan Rafał Sierchuła, który wykonał wiele przepięknych zdjęć i przygotował fotorelację dla zaproszonych szkół. W organizację przeglądu zaangażowało się wiele osób: pani Izabela Świniarska, pani Jolanta Gębara, pani Natalia Antoszewska, pani Hanna Janicka, pani Danuta Walicht, pani Eliza Paszyk, pani Anna Pietrzak, pani Katarzyna Jęczkowska, pani Aneta Rakowicz, pani Beata Grabowska, pani Agnieszka Piechaczyk, pani Joanna Roszak.

II Międzyszkolny Przegląd Teatralny rozpoczęła piosenka „Idealnie” w wykonaniu Amelii Rembacz, Julii Turowskiej oraz szkolnego chóru pod kierunkiem pani Hanny Janickiej. Następnie pani Dyrektor Alicja Raś przywitała gości, podziękowała osobom wspierającym imprezę i życzyła wszystkim wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Wręczyła też nagrodę Amelii Pawlak, uczennicy klasy IV c, zwyciężczyni konkursu na projekt plakatu promującego tegoroczny przegląd.

„Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze czarodziejskie jest to, na co patrzę…”

Występ pierwszej z grup teatralnych został poprzedzony piosenką „Magiczne miejsce” w wykonaniu chórku szkolnego. Następnie na scenę wkroczyli „Frikersi” – zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej im. Agnieszki Bartol w Chojnie. Uczniowie pod kierunkiem pani Sylwii Trofimiuk przygotowali przedstawienie pt. „Komisja do spraw baśni w baśniach” – bardzo współczesną opowieść o tym, czy baśnie są nam dziś jeszcze do czegokolwiek potrzebne i czy da się wychować dziecko na dobrego i szczęśliwego człowieka, stosując jedynie szereg wytycznych, dyrektyw i rozporządzeń.

Scenę po pierwszym przedstawieniu „posprzątała” Ogrodnicza Grupa Tańcząca, czyli grupa uczniów z klasy 0 a prowadzona przez panią Izabelę Świniarską. Najmłodsi uczniowie naszej Szkoły zatańczyli do piosenki „Timber”, a towarzyszyły im w  tańcu… mopy. Zanim na scenie pojawili się kolejni aktorzy, przed publicznością wystąpiła Julia Suchowierska, uczennica klasy IV b, prezentując własny układ taneczny do piosenki „Pół kroku stąd”.

Jako kolejnych na scenie zobaczyliśmy grupę „Teatrałki”, reprezentującą Zespół Szkół w Mieście Obrzycku. Pod kierunkiem pani Katarzyny Zagulskiej-Nowak powstał spektakl pt. „Magiczne królestwo” – adaptacja powieści Rosie Banks, opowieść o trzech odważnych i pomysłowych przyjaciółkach, które pewnego dnia w niezwykły sposób przenoszą się do Magicznego Królestwa i stają przed nie lada wyzwaniem – uratować baśniową krainę przed zakusami okrutnej królowej. W spektaklu tym znany nam, współczesny świat łączył się ze światem fantastycznym, do którego wejść można po otwarciu szkatułki.

W przerwie między kolejnymi przedstawieniami wystąpiły uczennice klasy IV b: Gabriela Janicka i Martyna Ratajczak, które zaśpiewały piosenkę pt. „Kłamczucha”. Ten sam tytuł miał spektakl grupy teatralnej „Do kwadratu” ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi, przygotowany pod kierunkiem opiekuna grupy – pani Agnieszki Szymańskiej. Przedstawienie – oparte na powieści Małgorzaty Musierowicz – pełne było humoru, w zwariowany, zabawny sposób uczyło, że kłamstwo ma krótkie nogi i że łatwo się pogubić w plątaninie własnych intryg.

Tanecznym wstępem do kolejnego przedstawienia był układ przygotowany przez panią Annę Pietrzak, a wykonany przez „Śnieżynki” – uczennice klas IV a i IV b. Zobaczyliśmy niezwykle piękny, lekki i poruszający taniec do piosenki „Hallelujah”. Jako kolejnych na scenie zobaczyliśmy członków grupy teatralnej „Konik Polny” ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Zbigniewa Herberta we Wronkach. Pod kierunkiem pani Anny Borowiak powstał spektakl pt. „Królowa śniegu”. Świat współczesny i świat baśniowy znów się spotkały – tym razem do magicznego świata Królowej Śniegu wkroczyły siostry: Gerda i Kaja. Do oka i serca Kai dostały się okruchy zwierciadła – zamówionego i zainstalowanego nad ziemią przez złą królową, więc Gerda rusza w podróż, by swoją odwagą i miłością ocalić siostrę.

Po przedstawieniu grupy „Konik Polny” widzowie mieli przyjemność oglądać dynamiczny, pełen radości występ grupy prowadzonej przez panią Natalię Antoszewską. Uczniowie zatańczyli do piosenki pt. „Sto uśmiechów na minutę”.

Jako ostatni na scenę weszli gospodarze imprezy, czyli grupa teatralna „Antrakt” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach. Opiekunem grupy jest pani Eliza Paszyk. Aktorzy mieli zaszczyt zaprezentować spektakl pt. „Smok wawelski”, oparty na komiksie Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, a odnoszący się do słynnej krakowskiej legendy. Zaraz po tym, jak smokowi pękło brzucho, a scenę pokryły płatki róż, aktorzy zaśpiewali piosenkę pt. „Bajka o hucie wawelskiej”.

Na zakończenie pani Dyrektor Alicja Raś wspierana przez panią Kierownik Kinoteatru „Gwiazda” Ilonę Fudali wręczyła upominki członkom i opiekunom grup teatralnych. Podziękowała także wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego przedsięwzięcia.

II Międzyszkolny Przegląd Teatralny „Wronieckie Kalosze” dobiegł końca. Do zobaczenia za rok!