„Zdrowo jem, więc wiem”

2019.09.03

Udział „Śmieszaczków Zdrowiaczków” z klasy II a

w ogólnokrajowym projekcie „Zdrowo jem, więc wiem”

‑ etap wiosenny od 29 marca do 20 czerwca 2019 r.

Wszyscy uczniowie klasy II a wraz z ich rodzicami w ubiegłym roku szkolnym brali udział w ogólnokrajowym projekcie „Zdrowo jem, więc wiem”, który został objęty Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy.

W połowie sierpnia 2019 roku zostały ocenione przez organizatorów podjęte przez nas działania związane z realizacją tego projektu – na 457 placówek biorących udział w tym projekcie zajęliśmy 54. miejsce.

Ten projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.

Głównym celem projektu było zatem wykształcenie u uczniów klasy I a oraz u ich rodziców postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem było również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu było także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

W wiosennym etapie uczniowie wraz z rodzicami oraz wychowawcą klasy zrealizowali sześć zadań (dwie lekcje, dwa konkursy, forum zdrowia oraz promocję zdrowych nawyków).

ZADANIE 1.1

LEKCJA: Stawiam na śniadanie ‑ zadanie to już zostało zrealizowane 3 kwietnia 2019 r. w czasie zajęć lekcyjnych.

ZADANIE 1.2

LEKCJA: Co powinny jeść dzieci? Piramida Zdrowia ‑ zostało zrealizowane 14 maja 2019 roku – zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Przybysz, z wykształcenia dietetyk, prywatnie mama Marysi.

ZADANIE 1.3

KONKURS: Najlepszy rysunek pierwszego śniadania – został przeprowadzony 17 maja 2019 r. (brali w nim udział wszyscy uczniowie klasy I a). Zadaniem uczniów było wykonanie w domu rysunku pierwszego śniadania – smacznego, kolorowego i zdrowego. W klasie drogą głosowania została wybrana najładniejsza i najzdrowsza propozycja. Każdy uczeń mógł oddać tylko jeden głos. Zwyciężczynią została Marianna Raś, która otrzymała odznakę „Super Kucharzyka”. Następnie wszystkie prace zostały złożone w „Klasową Książkę Śniadaniową”. Tymon Andrzejewski wykonał piękną okładkę do tej książki.

ZADANIE 1.4

KONKURS: Gra planszowa o Piramidzie Zdrowia – 20 maja 2019 r. – zwyciężył Tymon Andrzejewski. Zadaniem konkursowym było stworzenie przez dzieci gry planszowej, która utrwali wiadomości o Piramidzie Zdrowego Żywienia. Każda grupa opracowywała swoją grę. Gra mogła być wykonana dowolną techniką z wybranych materiałów. Dzieci mogły korzystać z pomocy rodziców i nauczyciela.

ZADANIE 1.5

FORUM ZDROWIA DLA RODZICÓW: Bez śniadania nie ma nauczania – 6 czerwca 2019 roku w czasie klasowej „wywiadówki”.

ZADANIE 1.6

PROMOCJA zdobytej wiedzy i podjętych działań:

1. Zaprezentowanie na łączniku szkoły:

‑ Klasowej Książki Śniadaniowej,

‑ pracy plastycznej „Moje drugie śniadanie”,

‑ gier planszowych o Piramidzie Zdrowia – wspólne granie z innymi uczniami z klas pierwszych.

2. Przygotowanie przez uczniów klasy I a przedstawienia pt. „Zdrowo i kolorowo” dla swoich rodziców, rodziców „zerówki”, rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych i oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego połączonego ze spotkaniem z dietetykiem p. Karoliną Jenciak.

Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za wsparcie we wszystkich działaniach.

Izabela Świniarska