Wycieczka do Kórnika klasy 7a

2019.09.25

25 września uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 2 wybrali się na wycieczkę do Kórnika. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Zamku w Kórniku, który swoim wyglądem i charakterem nawiązuje do budowli obronnych. Piękny zamek jest zabytkową rezydencją historycznych rodów Górków i Działyńskich. Otacza go fosa, a dostęp do niego był możliwy jedynie przez most zwodzony. W zamku został zachowany wystrój XIX-wieczny. Neogotycki zamek mieści w swych murach muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in.: meble reprezentujące różne style i epoki, obrazy malarzy polskich i europejskich oraz Bibliotekę Kórnicką PAN. Uczniów zainteresowała niewątpliwie legenda o białej damie, która nocami przechadza się po parku i zamkowych komnatach.

Po poznaniu zamkowych zakamarków przyszedł czas na spacer w Arboretum, który jest największym i najstarszym w Polsce parkiem z bogatymi kolekcjami drzew i krzewów. Uczniowie podczas wędrówki po parku rozwiązywali zadania i zagadki, które doprowadziły do ostatniego punktu, w którym był ukryty skarb w postaci pieczęci.

Na zakończenie odwiedziliśmy Powozownię, w której można zobaczyć trzy powozy wykonane w pierwszej połowie XIX wieku, zakupione w Paryżu w 1856 roku przez Jana Działyńskiego. Były to na owe czasy najpopularniejsze i zarazem najbardziej ekskluzywne pojazdy, jakimi w XIX wieku podróżowano po Europie.