Jak zadbać o siebie?

2020.05.14

Od 16 marca szkoły w całej Polsce są zamknięte z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla nas wszystkich bardzo trudna. Konieczne było jak najszybsze przystosowanie całej szkoły do nowych warunków uczenia się.

25 marca wprowadzony został obowiązek prowadzenia przez szkoły nauczania zdalnego. Niestety niektórzy uczniowie posiadają ograniczony dostępu do Internetu lub komputera. Poza tym wszyscy musieli nauczyć się obsługiwać nowe narzędzia do pracy.

Dla wielu z nas jest to bardzo stresujące, dlatego pani Elwira Garstecka przygotowała prezentację pt. „Jak radzić sobie ze stresem”. Przedstawia ona trzynaście kluczowych haseł, dzięki którym będzie nam łatwiej i spokojniej funkcjonować w dzisiejszych czasach.

1. Planowanie swojego dnia przyczyni się do lepszej organizacji pracy.

2. Robienie sobie przerw co 30 minut poprawia koncentrację.

3. Sen jest nam potrzebny do odświeżenia umysłu i zaoszczędzenia energii.

4. Postaraj się zdrowo odżywiać (jedz dużo owoców i warzyw, które dobrze wpływają na nasz organizm).

5. Zadbaj o swoje zdrowie.

6. Ćwicz często, aby zachować dobrą kondycję.

7. Wyobrażaj sobie miejsca, które są dla ciebie przyjemne.

8. Oddychaj spokojnie i głęboko, w celu dotlenienia organizmu.

9. Pozytywne myślenie daje poczucie szczęścia.

10. Snuj plany na przyszłość.

11. Rób to, na co zawsze brakowało ci czasu.

12. Bądź w kontakcie z innymi.

13. Spędzaj czas z najbliższymi.

Wszystkie te zasady, które zostały przedstawione powyżej, sprawiają, że gdy ich przestrzegamy, łatwiej radzimy sobie ze stresem i mniej odczuwamy jego skutki. Stały kontakt z nauczycielami oraz kolegami i koleżankami również świetnie wpływa na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Podczas zdalnych lekcji otrzymujemy od naszych nauczycieli dużo wsparcia i pomocy.

Wszyscy tęsknimy za powrotem do normalności i jak najszybciej chcielibyśmy się spotkać z innymi. Niestety na obecną chwilę jest to nadal niemożliwe i musimy porozumiewać się za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.

Wiktoria Kalinowska, klasa VI c