Święto Patrona

2014.01.13

W dniu 11 stycznia 2014 r. odbyła się uroczystość poświęcona 130 rocznicy urodzin naszego Patrona, Kornela Makuszyńskiego. W spotkaniu na sali gimnastycznej uczestniczyła cała społeczność szkolna, przedstawiciele Rady Rodziców, zaproszeni goście z „kornelowskiej” szkoły w Skwierzynie oraz druhowie z OSP Wronki.

Święto Patrona, to zgodnie z tradycją szkoły okazja do przyjęcia najmłodszych uczniów szkoły w Poczet Miłośników Twórczości Kornela Makuszyńskiego.  „Przyjęcie” przygotowała klasa 2B pod opieką pani Lucyny Salskiej. Przejęci Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, a ich rodzice ufundowali urodzinowe torty.

Uczniowie klas szóstych, najbardziej zaawansowani „znawcy” twórczości pana Kornela, przedstawili niezwykle ciekawe scenki oparte na wybranych utworach pisarza. Pojawił się koziołek Matołek, kozy z Pacanowa, małpka Fiki-Miki, Basia, Jacek i Placek, i oczywiście… sam Makuszyński oraz wiele innych postaci z jego bajek i powieści. Kolorowe stroje, trafnie dobrane rekwizyty, wartkie dialogi zachwyciły publiczność. Radość i śmiech niepodzielnie panowały w trakcie przedstawienia.

Na uroczystości zaprezentowano wyniki Konkursu Plastycznego na projekt Kartki Urodzinowej lub okolicznościowego znaczka pocztowego na 130 rocznicę urodzin Kornela Makuszyńskiego. Konkurs przygotowały panie: Jolanta Gębara i Izabela Świniarska. Nagrody książkowe wręczył przewodniczący Rady Rodziców. Swoją nagrodę odebrała także Oliwia Brzezińska z „kornelowskiej” Szkoły Podstawowej w Skwierzynie.

Święto Patrona stało się okazją do wręczenia nagród także w innych konkursach. Przedstawiciele wronieckiej Ochotniczej Straży Pożarnej  przedstawili wyniki gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom” . Kilkunastu uczniów naszej Szkoły otrzymało nagrody i dyplomy.