Kasper Gucia zwycięzcą w Ogólnopolskim Konkursie

2015.06.16

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989”.

Kasper Gucia, uczeń klasy 5C naszej Szkoły, zajął I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914-1989”. Finał Konkursu odbył się 1 czerwca 2015 r. w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

To już szósta edycja tego konkursu organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty we współpracy z  Fundacją Armii Krajowej w Londynie. Patronuje konkursowi Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik – Rostkowska. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce oraz zamieszkałych poza jej granicami. Przebiegał w trzech etapach – szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Wzięło w nim udział przeszło tysiąc uczniów z całej Polski. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie zainteresowań uczniów najnowszą historią Polski, kształtowanie ich pasji poznawczej i umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz prezentacji rezultatów własnej pracy. Zadaniem uczestnika konkursu jest dotarcie do świadków historii lub pozostawionych przez nich świadectw, np. listów, wspomnień, zdjęć, dokumentów, relacji, a następnie poprzez te źródła opisanie losów swoich bohaterów.

W finale Wielkopolskę reprezentowało dwoje uczniów w kategorii szkół podstawowych.

Kasper Gucia do Konkursu zgłosił pracę pt. „Stanisław Deja – pianista, redaktor Radia Wolna Europa”. Zgodnie z zasadami Konkursu Kasper przedstawił w swojej pracy postać człowieka,  zaangażowanego w szczególny sposób w działanie dla Polski. Poznał go dzięki najbliższej rodzinie. Bohater jest aktywnie koncertującym pianistą, ale szczególnie zasłużył się wykonując niezwykle odpowiedzialną pracę redaktora w Radiu Wolna Europa, organizując różne akcje humanitarne na rzecz Polaków w trudnych czasach stanu wojennego oraz działając na rzecz promowania polskiej kultury.

W czasie etapu finałowego w Krakowie, który odbywał się w Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego, Kasper musiał przed komisją ogólnopolską zaprezentować ustnie swoją pracę - uzasadnić wybór tematu, dokonać analizy i oceny zebranego materiału badawczego. Również  odpowiadał na pytania członków komisji.

Uroczyste podsumowanie Konkursu odbyło się po zakończeniu  przesłuchań finalistów w Dużej Auli Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie przy ulicy Sławkowskiej 17.

W czasie pobytu w Krakowie Kasprowi towarzyszyli rodzice i siostra.

28 maja 2015 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Kasper Gucia w obecności nauczycielki historii, pani Marii Ignaszczak odebrał nagrodę i dyplom za I miejsce w etapie wojewódzkim z rąk przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Razem z Kasprem w tym dniu wyróżnienie w etapie wojewódzkim odebrała Jagoda Roszak, uczennica klasy 4C Szkoły Podstawowej nr 2 we Wronkach.

Ponadto patronowali Konkursowi:

- prof. Władysław Bartoszewski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
- dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
- Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski,
- ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski,
- prof. Zygmunt Kolenda, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Krakowie,
- prof. Jerzy Wyrozumski, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie,
- prof. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
- dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
- Tadeusz Chwiedź, Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków