Wycieczka do Trójmiasta

2015.06.29

W dniach 19-21 czerwca uczniowie klas IVb oraz Va wybrali się na wycieczkę

do Trójmiasta. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Iwona Dąbrowska, Maria Ignaszczak, Elwira Garstecka i Eliza Paszyk.

Atrakcji było co nie miara. W drodze nad morze uczniowie mogli zapoznać się
z prywatnym Mini Ogrodem Zoologicznym w Człuchowie, gdzie zobaczyli m.in. tygrysa, lwy, kangury, alpaki czy kozy, które dodatkowo można było nakarmić. Kolejnym przystankiem na trasie podróży był Szymbark na Kaszubach i bogate zasoby Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku. Tu dzieci zwiedzały słynny dom do góry nogami, Dom Sybiraka, Bunkier Gryfa Pomorskiego (w którym przeżyły symulację nalotu lotniczego), Pociąg Sybiraków, baraki z syberyjskich łagrów, Dom Turecki, Dom Trapera, zobaczyły także najdłuższą na świecie deskę, wpisaną do księgi rekordów Guinessa. Jedna z uczennic zagrała na największym fortepianie świata „Balladę dla Adeliny”.

Po przyjeździe do Trójmiasta uczniowie udali się na Westerplatte – miejsce rozpoczęcia II wojny światowej, gdzie mogli zapoznać się z polską historią i ważnymi dla niej miejscami: ruinami koszar czy Pomnikiem Bohaterów Westerplatte.

Następnego dnia uczestnicy wycieczki udali się do katedry w Oliwie, gdzie wysłuchali koncertu organowego wykonanego przez panią wirtuoz na sławnych ruchomych organach katedralnych. Uczniowie zwiedzili też nabrzeże portowe w Gdyni, gdzie mieli okazję zobaczyć Statek Muzeum „Dar Pomorza” czy Okręt Muzeum „Błyskawica”, byli też świadkami uroczystego otwarcia Święta Morza. Jedną z atrakcji był także rejs statkiem „Pirat”. W Sopocie natomiast uczniowie spacerowali po słynnym molo, gdzie mogli spotkać osoby znane z telewizji, zapoznali się z kurortem i przystanią jachtową.

Na ostatni dzień wycieczki zaplanowano zwiedzanie Gdańska: Długiego Targu, Starego Miasta, starego portu nad Motławą. Uczniowie zobaczyli m.in. Dwór Artusa, Stary Spichlerz nad Motławą, Statek Muzeum „Sołdek”, zabytkowe kamienice, kościół Najświętszej Maryi Panny (jeden z największych kościołów w Europie), Ratusz Miejski czy pomnik Neptuna.

Każdego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili także plażę w Gdańsku, gdzie mogli aktywnie spędzić czas i odpocząć przy szumie morskich fal.

Mimo niesprzyjającej pogody i padającego co jakiś czas deszczu, udało się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca, zobaczyć wiele ciekawych obiektów, zapoznać się
z ciekawymi polskimi miejscowościami i poznać bliżej historię naszego państwa. Wszyscy wrócili do Wronek we wspaniałych nastrojach, przywożąc ze sobą nie tylko liczne pamiątki, ale także wiele wspomnień i wrażeń.