„Z ekologią na ty” – innowacja pedagogiczna

2016.04.02

W ramach innowacji pedagogicznej „Z ekologią na ty” uczniowie z Koła Ekologicznego odbyli w dniu 1 .04.2016r.  interesujące zajęcia w Przedsiębiorstwie Komunalnym we Wronkach. Celem zajęć było uzyskanie informacji o tym, skąd pobieramy wodę, ile jest ujęć wody pitnej, na czym polega oczyszczanie i uzdatnianie wody. Naszym przewodnikiem po obiektach Stacji Uzdatniania Wody przy ul. B.Chrobrego był pan Sylweriusz Nowak, który bardzo ciekawie i profesjonalnie wyjaśniał nam działanie wszystkich urządzeń niezbędnych do uzyskania wody pitnej. Uczniowie dowiedzieli się również ile wody zużywają mieszkańcy Wronek, jakie są walory wody dostarczanej  z wronieckich wodociągów. Jednak największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudzili „mali pracownicy” przedsiębiorstwa – małże słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona. Osiem małży, które stanowią część Systemu Biomonitoringu Symbio spełnia rolę „strażników” czystej wody dostarczanej do mieszkańców Wronek. Natomiast pani Ewelina Gumna przeprowadziła dla nas badania właściwości fizykochemicznych wody, dotyczące zawartości żelaza i chloru.

Uczniowie dowiedzieli się, że woda pobrana bezpośrednio z wodociągu spełnia wymagane normy. Na zakończenie naszej wizyty pan Prezes Rafał Zimny przeprowadził wśród uczniów mini konkurs. Wszyscy otrzymaliśmy upominki i smaczne jabłka, które oczywiście należało umyć. Teraz  jeszcze chętniej będziemy korzystać z zainstalowanego w naszej szkole „źródełka” wody pitnej.

Planujemy także wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków Borek.

Opiekun Koła Ekologicznego – Ewa Spychała