WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO KRAKOWA I OKOLIC

2016.05.30

Uczniowie z klasy 6a i 6b wzięli udział w 3-dniowej (23.05 – 25.05.2016) wycieczce do Częstochowy, Ogrodzieńca, Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego.

Celem wycieczki było poznanie przez dzieci nieznanych im wcześniej zakątków Polski, ważnych dla każdego Polaka pod względem historycznym i przyrodniczym.

W pierwszym dniu uczestnicy wycieczki mięli okazję zapoznać się z historią bazyliki jasnogórskiej w Częstochowie, jak również ważnym dla wszystkich katolików obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Tego samego dnia Szlakiem Orlich Gniazd wycieczka dotarła do Ogrodzieńca, gdzie uczniowie z przewodnikiem zwiedzali pozostałości zamku i przenieśli się w czasy średniowiecza. Wielką atrakcją w tym dniu była dla dzieci „Noc Duchów” na zamku w Ogrodzieńcu.

Po atrakcjach poprzedniego dnia uczniowie dotarli do Krakowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęli od Kopca Kościuszki, następnie udali się na wzgórze wawelskie, gdzie zwiedzali Zamek Królewski oraz  Katedrę. Odwiedzili również grób Józefa Piłsudskiego i tragicznie zmarłego byłego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Lecha Kaczyńskiego z małżonką Marią Kaczyńską. Przewodnik w trakcie zwiedzania opowiedział również uczniom legendę o smoku wawelskim, następnie udał się z nimi do słynnej Smoczej Jamy.

Kościół Mariacki, Rynek Główny i Sukiennice to obiekty, które także wywarły na uczniach duże wrażenie.

Kraków to miejsce, gdzie na każdym kroku mamy do czynienia z miejscami dotyczącymi ważnych wydarzeń historycznych, o których uczniowie dowiedzieli się na lekcjach historii.

Trzeciego dnia pożegnali Kraków a powitali z radością Dolinę Prądnika z przepięknymi ostańcami: Maczugą Herkulesa, Bramą Krakowską oraz jaskiniami, gdzie w jednej z nich tj. Jaskini Nietoperza, uczniowie mogli podziwiać stalaktyty i  stalagmity.

Dolina Prądnika to nie tylko flora i fauna, ale również ciekawe pod względem historycznym i architektonicznym obiekty historyczne m.in. Zamek na Pieskowej Skale. Z zamku można było podziwiać piękne pałacowe ogrody jak również przepiękny krajobraz.

Cieszymy się, że wycieczka okazała się bardzo atrakcyjna dla wszystkich uczniów. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę pod względem historycznym jak i przyrodniczym. Wiedzę zdobywali poza ławą szkolną. Wszyscy uczestnicy wybrali również wypoczynek aktywny na rzecz biernego.

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim rodzicom wspierającym nas podczas trwania wycieczki.

Iwona Dąbrowska

Aneta Rakowicz