„Chrzest 966”

2016.06.30

Nasz Szkoła kontynuuje obchody Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia w cyklu trzyletnim przeprowadzając katechezy tematyczne, lekcje muzealne, prezentacje multimedialne, liczne konkursy plastyczne, literackie i historyczne. Tegoroczne rekolekcje były również poświęcone tematyce Chrztu Świętego.

Podsumowaniem tych wydarzeń, było przedstawienie inscenizacji historycznej prezentującej okoliczności i przebieg chrztu Mieszka I, w wykonaniu uczniów , która odbyła się 14. 06. 2016 r. w naszej szkole.
Uczniowie kl. V a  wraz z opiekunem wprowadzili nas w atmosferę tamtych wydarzeń grą na flażoletach utworem pt.: „Cantigas de Santa Maria.
Następnie uczennice kl. III c w białych sukienkach i wiankach na głowie zatańczyły taniec średniowieczny. Nasze współczesne reporterki w które wcieliły się Laura i Zuzia z kl. III a odwiedziły wirtualne muzeum gdzie realizowały szkolny projekt „Chrzest 966”. Klasa III a odgrywała ludność Polan zajmującą się codziennymi pracami.
Następnie odbył się ślub i wesele Mieszka i Dobrawy (Jonasz i Dobrochna z kl. VI a) a jak to na weselu bywa nie zabrakło tańców w wykonaniu uczennic z kl. III c i II  b. Po zaślubinach Biskup Jordan (Jakub z VI c) udzielił chrztu Mieszkowi.
Przedstawienie zakończył śpiew hymnu „Jesteśmy krajem chleba”  a Olga i Julia z kl. III c częstowały publiczność chlebem. Atmosferę przedstawienia dopełniła dekoracja , przepiękne stroje i rekwizyty tamtych lat.
             W niedzielę 19.05.2016 r. przedstawienie zagraliśmy w Kościele pw. św. Katarzyny we Wronkach podczas Mszy Św. dziecięcej o godz. 10.30.

Hanna Janicka    Justyna Dojas