herb

Dzień Edukacji Narodowej

„Bo nauczyciel jest kapitanem,
Co na okręcie dokoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata”.

W piątek, 14 października przyszliśmy do szkoły – odświętnie ubrani – nie po to, by uczestniczyć w lekcjach, ale po to, by uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Święto to – popularnie zwane Dniem Nauczyciela – jest jednak świętem nas wszystkich – nauczycieli i innych pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców.

Po spotkaniu z wychowawcą w sali lekcyjnej uczniowie udali się do sali gimnastycznej, by uczestniczyć w uroczystym apelu. Podczas wprowadzenia sztandaru pocztowi sztandarowemu towarzyszyli pierwszoklasiści. Aby ośmielić najmłodszych uczniów naszej szkoły, wprowadzili ich starsi koledzy i koleżanki – uczniowie klas II a i III a. Przedstawiciele RSU – Miłosz Anioł i Damian Chudziak – przypomnieli nam wszystkim, dlaczego ten dzień jest tak ważny: opowiedzieli o powstaniu Komisji Edukacji Narodowej w roku 1773, o wprowadzonych przez KEN reformach i unowocześnieniu polskiego szkolnictwa w bardzo ważnym i trudnym momencie, rok po dokonaniu pierwszego rozbioru Polski. Pani Dyrektor Alicja Raś w swoim przemówieniu złożyła życzenia nauczycielom, pracownikom administracji, uczniom i rodzicom. Za pracę nauczycieli podziękowała także Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Barbara Mikitowicz.

Ten dzień to także wyjątkowe święto dla pierwszoklasistów – zostali oni bowiem uroczyście pasowani na uczniów naszej szkoły. Zanim to jednak nastąpiło, uczniowie klasy II a (przygotowani przez panią Izabelę Świniarską) życzyli młodszym uczniom „kolegów, zabaw, piątek” oraz zapewnili, że czeka na nich mnóstwo przyjemnych rzeczy 🙂 Następnie drugoklasiści zaśpiewali „Piosenkę na dobry początek”:

Tropimy literki, tropimy cyferki
Tropimy przyrodę i świata urodę.
Melodie i nutki, radości i smutki.
Szukamy, aż prawdę poznamy.

Ceremonię pasowania pierwszaków poprowadzili uczniowie klasy III a, członkowie RSU: Zuzanna Wachocz i Julian Krych. Panie Dyrektor każdemu pierwszoklasiście przykładały ołówek do lewego ramienia, mówiąc: „Pasuję cię na ucznia naszej szkoły”. Uczniowie – przygotowani przez swoje wychowawczynie: panią Jolantę Chmurak i panią Lucynę Salską – zaśpiewali piosenkę pt. „Pierwszoklasista”, a następnie złożyli uroczystą obietnicę: być dobrym uczniem i dobrym kolegą, szanować nauczycieli, uczyć się tego, co mądre i piękne. Na znak przynależności do Kornelówki pierwszaki otrzymały także koszulki z logo naszej szkoły oraz legitymacje. Uczniowie klasy II a zaśpiewali piosenkę „Góry do góry” – przepis dla wszystkich uczniów i nauczycieli, jak pokonywać wszelkie trudności, które czekają na życiowej drodze.

Na zakończenie uczniowie klas IV a i V a (przygotowani przez panie: Jolantę Gębarę i Elizę Paszyk) zaprezentowali humorystyczną scenkę. Całość uświetnił chór szkolny prowadzony przez panią Hannę Janicką – ich piosenki wprawiały nas wszystkich w wesoły nastrój!

Fotografie: Daria Spychała oraz Rafał Sierchuła (FOTORAFI).

Zobacz również:

Żywy portret Świętego
Czytaj więcej
Muzyczny debiut naszych pierwszaków
Czytaj więcej
Robimy masło! Klasy piąte w Muzeum Ziemi Wronieckiej
Czytaj więcej
Skip to content