herb

Lata 1921 – 1931 – działalność szkoły wydziałowej dla dzieci polskich o nazwie Publiczna Koedukacyjna Szkoła Wydziałowa we Wronkach.

W roku 1921  staraniem władz miasta z burmistrzem Cyrylem Sroczyńskim na czele w budynku naszej szkoły powstała szkoła wydziałowa dla dzieci polskich o nazwie Publiczna Koedukacyjna Szkoła Wydziałowa we Wronkach, której rektorem został p. Edmund Kemnitz. 

Szkoła ta  działała przez 10 lat, nauka w niej trwała 6 lat, a poziom nauczania był wysoki (nauczano między innymi trzech języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego). Przez czas jej istnienia przewinęło się przez nią 603 uczniów. Szkoła była dostępna głównie dla chłopców i dziewcząt z zamożnych rodzin urzędniczych, kupieckich i rzemieślniczych. Brak chętnych do pobierania nauki doprowadził do jej zamknięcia z dniem 31 sierpnia 1931r . 

Skip to content