Karda kierownicza

Rok 1890 –budowa i powstanie szkoły ewangelickiej dla dzieci niemieckich

Lata 1921 –1931 –działalność szkoły wydziałowej dla dzieci polskich o nazwie Publiczna Koedukacyjna Szkoła Wydziałowa we Wronkach

Rok 1931 –nasza szkoła jako Publiczna Szkoła Powszechna Żeńska

Lata 1937 –1945 –rozbudowa budynku szkoły oraz jej zamknięcie na czas II wojny światowej

Lata 1948 –1964 –wielokierunkowość Szkoły Podstawowej nr2

Lata 1966 –1980 –reforma oświaty i powstanie ośmioletniej szkoły podstawowej

1 czerwca 1981 –szkoła przyjmuje imię Kornela Makuszyńskiego i otrzymuje sztandar

Lata 1987 –1999 –wyż demograficzny –„Mała szkoła”

Lata 1999 –2000 –reforma oświaty i powstanie sześcioletniej szkoły podstawowej

Lata 2001—2012 –działalność szkoły w nowej rzeczywistości europejskiej

Lata 2012-2021 –postęp technologiczny oraz zakłócenie funkcjonowania szkoły przez COVID-19

Lata 2012/2021 to czas, kiedy w naszej Kornelówce ponownie zaszły spore zmiany. W roku szkolnym 2013/2014 wdrożony został dziennik elektroniczny. Pojawiły się także projektory, które obecnie sukcesywnie wymieniane są w ekrany dotykowe. Niewątpliwie postęp technologiczny przyczynił się do zmian w potrzebach ówczesnych uczniów. Dlatego zaszło wiele przemian w budynku szkolnym, w którym realizowany jest proces kształcenia.

Nasza szkoła elastycznie i dynamicznie idzie z nurtem zmian wymaganych przez wprowadzane przepisy i zapotrzebowanie szkoły, aby placówka była nowoczesna. Dlatego w ostatnich latach wnętrze uległo metamorfozie. Zadbano także o bezpieczeństwo uczniów oraz pracowników szkoły. Budynek został poddany modernizacji.

Reforma szkolnictwa wymusiła liczne zmiany. Najpierw w 2013 r. utworzono klasy sportowe, które w 2017 r. przeniesione zostały do Szkoły Podstawowej nr 3. Zlikwidowano również oddziały przedszkolne, do których wcześniej szkoła się przygotowywała (w roku 2013 dostosowano łazienki i sale).

Szkoła to przede wszystkim miejsce kształcenia dzieci. Dlatego decydujemy się na udział w różnych projektach i programach, także ogólnopolskich, dzięki którym nasi uczniowie poszerzają swoją wiedzę oraz rozwijają swoje umiejętności.

Należą do nich m.in.:

„Niesamowity świat higieny jamy ustnej”,

„Od grosika do złotówki” ,

Fundacja Uniwersytet Dzieci: „Klimatyczna klasa”

„Zdrowo jem, więc wiem”,

„Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty”,

„Aktywna Tablica”,

„Lepsza edukacja w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach”.

W roku 2016 minęło 95 lat od powstania naszej Szkoły oraz 35 lat od nadania jej imienia Kornela Makuszyńskiego. W roku 2021 szkoła przygotowuje się już do100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 oraz 40-lecia nadania szkole imienia Patrona.

Historia szkoły to najczęściej podniosłe i radosne wydarzenia, ale nie zawsze wszystko układa się tak, jak chcemy. 24 września 2016 r. pożegnaliśmy młodą, ambitną i pełną zapału do pracy nauczycielkę języka angielskiego, organizatorkę wycieczek po Europie dla uczniów naszej szkoły –Dąbrówkę Tritt.

Rok szkolny 2019/2020 oraz 2020/2021 szczególnie zapisały się w historii nie tylko szkoły, ale i świata. Nauka w ciągu tych dwóch lat szkolnych prowadzona jest zdalnie ze względu na trwającą pandemię wirusa COVID-19. Zdecydowanie był to czas szczególnie trudny zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli.