herb

Wyprawa klasy 2b i 3a do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie!

14 września klasa 2b i 3a wybrały się do jednego z największych w Europie rezerwatów archeologicznych, który znajduje się w Biskupinie.

Jak czytamy na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (https://biskupin.pl/rezerwat-archeologiczny/): „Rezerwat ten, dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski, został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza”.

Dzięki tej wyprawie uczniowie mieli możliwość obejrzenia z przewodnikiem obozowiska łowców i zbieraczy, osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, wioski piastowskiej oraz Chaty Pałuckiej.

W czasie tej wizyty uczniowie brali też aktywny udział w dwóch warsztatach:

  1. W czasie pierwszych warsztatów dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstawały w pradziejach szklane paciorki i skąd przywędrowały one na teren dzisiejszych ziem polskich i samego Biskupina. Ponieważ technika wytopu szkła jest niebezpieczna i trudna, dlatego uczniowie ulepili – na wzór autentycznych zabytków – paciorki z kawałków kolorowej modeliny i mozaikowych oczek. Własnoręcznie wykonany naszyjnik stał się pamiątką z zajęć.
  2. W czasie drugich warsztatów uczniowie zostali mieszkańcami pradziejowej osady w epoce brązu i dowiedzieli się, w jaki sposób mieszkańcy pradziejowej osady na terenie dzisiejszego Biskupina zdobywali żywność. Żywa lekcja historii była prowadzona w zrekonstruowanej chacie, w której znajdowały się wierne kopie zabytków, służące jako materiał edukacyjny. Dodatkowo dzieci miały okazję zobaczyć i samemu zemleć ziarno na autentycznym kamiennym żarnie, z roztartych ziaren ulepić ciasto i spróbować upieczonych na ogniu podpłomyków. Mieli też okazję przebrać się w stroje z tamtych czasów.

Wszystkim bardzo podobała się ta lekcja żywej historii!

Zobacz również:

Zakończenie roku szkolnego w klasach 5-8
Czytaj więcej
Zakończenie roku szkolnego w klasach 1-4
Czytaj więcej
Klasa 2a wyrusza na Podhale
Czytaj więcej
Skip to content