herb

Klasa 3a wyrusza na dokładne poznanie tego, co jest blisko nas – łąki…

Klasa III a informuje, że wykonała następujące zadania z ogólnopolskiego programu pt. „Z darami natury świat nie jest ponury”, a mianowicie: zadanie 4. – „Pułapka na owady – obserwowanie owadów” oraz zadanie 6. – „Co w trawie piszczy? – zajęcia przyrodnicze w plenerze”.

Aby wykonać te zadania, uczniowie udali się całą klasą do pobliskich Olszynek, gdzie wyposażeni w lupy, szkła powiększające i lornetki przyjrzeli się z bliska życiu mieszkańców łąki i pola. Wszyscy uczniowie aktywnie wykorzystywali też podczas tej wyprawy zabrane ze sobą atlasy roślin i zwierząt, przewodniki przyrodnicze do rozpoznawania i nazywania obserwowanej łąkowej flory i fauny. Także zbierali rośliny do wykonania w klasie indywidualnych zielników oraz uzupełniali ilustracje do „łąki zamkniętej w pudełku od zapałek”.

Dzięki tej lekcji w terenie mogli zaobserwować z bliska życie pszczół, motyli, biedronek, mrówek, trzmieli, ślimaków. Zobaczyli także, jak wyglądają małe pajączki wyklute z jajek zamknięte w jednej wielkiej sieci oraz porównywali, jak wygląda pole uprawne, a jak dzika łąka. Zobaczyli i rozpoznali, jakie rośliny rosną na miedzy między polami i jaki panuje tam mikroklimat. Następnym zadaniem, które mieli do wykonania w parach, była „Klasowa księga rad, jak należy chronić zapylacze”.

Zachwytów nad przyrodą, która przecież jest tak blisko nas, nie było końca. Wszyscy uczniowie stwierdzili, że bardzo lubią tę formę zajęć, która nauczyła ich bardziej wnikliwiej patrzeć na to, co nas otacza. Przy okazji również zrealizowali zadanie z ogólnopolskiego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” pod hasłem „Misja łąki i pola. Na tropie zapylaczy”.

Izabela Świniarska

Zobacz również:

Pierwszy rajd klasy 2b
Czytaj więcej
Święto Szkoły
Czytaj więcej
Obchody Dnia Dziecka klas 1-3 w Deli Parku
Czytaj więcej
Skip to content